Wybiegaliśmy razem posiłki dla dzieci

W 3. PKO Biegu Charytatywnym wzięło udział 6401 osób, dorosłych i dzieci. Wszyscy pokonali łącznie 30 915 okrążeń, co daje 12 366 km.

W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże ponad 650 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. Dodatkowo, Fundacja sfinansuje budowę siłowni plenerowych – po jednej dla wszystkich miast-gospodarzy biegu.

Wrocław

3. PKO Bieg Charytatywny pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” wystartował w sobotę, 16 września o godz. 11.00 – jednocześnie na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Koszalinie, Lidzbarku Warmińskim, Łodzi, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Przed biegiem dorosłych, o godz. 10.00 na tych samych stadionach odbył się PKO Bieg Charytatywny Młodych rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych: I kategoria (dystans 400 m) – 4-7 lat, II kategoria (dystans 600 m) – 8-10 lat i III kategoria (dystans 800 m) – 11-12 lat.

W zawodach wzięło udział 6401 osób, w tym 3795 dorosłych i 2606 młodych zawodników. Wszyscy pokonali w sumie 30 915 okrążeń, co daje 12 366 km. Najwięcej, bo aż 2687 okrążeń wybiegali uczestnicy w Bydgoszczy. Na drugim miejscu był Rzeszów (2576 okrążeń), a na trzecim Katowice z 2558 okrążeniami. Najwięcej kółek (53) zrobiły dwie drużyny: w Lidzbarku Warmińskim (BSB Barczewo Biega) i w Łodzi (AkademiaBiegacza.pl S.L. SALOS-WODNA ŁÓDŹ/Biegam bo Lubię Łódź). BSB Barczewo Biega pokonało również najszybsze okrążenie w Polsce – zrobili to w 55 sekund.

Bieg miał charakter sztafety – zawodnicy tworzący pięcioosobowe zespoły mieli dokładnie godzinę, aby pokonać jak najwięcej okrążeń i w ten sposób pomóc najmłodszym. Do wyniku dorosłych zostały również doliczone okrążenia wybiegane przez uczestników PKO Biegu Charytatywnego Młodych. W zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 652 826 zł na posiłki dla potrzebujących dzieci (kwota ta uwzględnia również opłaty startowe). W każdym z 12 miast będzie to ok. 54 tys. zł dla organizacji zajmującej się pomocą dzieciom. Fundacja sfinansuje także budowę siłowni plenerowych – po jednej dla wszystkich miast-gospodarzy.

– Dziękujemy drużynom, które tak licznie wzięły w tym roku udział w 3. PKO Biegu Charytatywnym. Ich wysiłek i pokonane okrążenia pozwolą nam przekazać ponad 650 tys. zł na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w całej Polsce– mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. – Cieszymy się, że w inicjatywie uczestniczyło też bardzo dużo młodych biegaczy, którzy uczą się w ten sposób wrażliwości społecznej oraz tego, że poprzez sport można pomagać innym. Już teraz zapraszamy do kolejnej edycji biegu – dodaje Małgorzata Głębicka.

Dodatkowo uczestnicy zajęć „BiegamBoLubię” na 31 stadionach w całej Polsce przyłączyli się do akcji i wybiegali razem 7017 okrążeń. Ich wysiłek również zostanie przeliczony na pomoc dla potrzebujących dzieci. „BiegamBoLubię” to inicjatywa wspierana od kilku lat przez PKO Bank Polski.

Ambasadorką 3. PKO Biegu Charytatywnego została Karolina Gorczyca. Bieg promowali także niezmiennie od pierwszej edycji byli lekkoatleci Sebastian Chmara i Paweł Januszewski. W poszczególnych miastach na imprezie byli obecni znani sportowcy: biegaczka Lidia Chojecka, tyczkarka Anna Rogowska, pływak Paweł Korzeniowski, płotkarz Marek Plawgo, biegacz Paweł Czapiewski, lekkoatleta i wokalista Marcin Urbaś oraz wioślarz Marek Kolbowicz, a także kardiolog Piotr Ponikowski i choreograf Maciej „Gleba” Florek.

Osoby, które nie mogły wziąć udziału w imprezie, a chcą pomóc dzieciom, mogą jeszcze do końca września dokonać wpłaty na konto Fundacji PKO Banku Polskiego: 10 1020 1068 0000 1302 0282 5065 (w tytule przelewu należy wpisać „Darowizna na dożywianie dzieci”).

Ambasadorzy dziękują za udział w 3. PKO Biegu Charytatywnym:

KAROLINA GORCZYCA

PAWEŁ JANUSZEWSKI

SEBASTIAN CHMARA